Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Akvaryum balıkları
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: Akvaryum balıkları

 1. #1

  Standart Akvaryum balıkları  MALAWİ ÇİKLİTLER
  AHLİ (Sciaenochromis ahli)


  Malawi Gölü'nün çok derin kayalık bölgelerinde yaşar. Erkekler 18, dişiler 15 cm. kadardır. Türe özgü karma akvaryumlarda bakılabilirse de diğer mavi renkli Malawi çiklitlerine karşı saldırgan davranışlar gösterebilir. pH 7,5-8,5 arasında olmalıdır. 24-26C sıcaklık yeterlidir. En az 150 litrelik bir akvaryumda bakılması gerekir. Bakımı tecrübe gerektirir. Etçil beslenir. Küçük balıklarla ve balık yavrularıyla beslenir. Kabukluları da yerler. Bu yüzden küçük balıklarla bir arada bulundurulmaması gerekir. En uygunu dondurulmuş canlı yemlerdir. Dondurulmuş yem bulunamıyorsa, kıyılmış karides, midye ve balık etleri de verilebilir. Yaklaşık 1 yılda cinsel olgunluğa ulaşan erkekler :-):-):-):-)lik mavinin tonlarını taşırlar. 6. ayda erkeklerde kafa bölgesinden başlayan renklenme, 12. aya dek sürer. Taşlarla saklanma yerleri oluşturulmuş geniş akvaryumlarda diğer benzer boy ve beslenme alışkanlığındaki Malawi çiklitleriyle beraber bakılabilirler. Bitkilere zaman zaman zarar verebilirler. Erkekler, diğer mavi Afrika çiklitlerine karşı çok saldırgandır. Hangi türden olursa olsun, akvaryumda sadece bir tane mavi renkli Malawi erkeği bulunmalıdır. 1 Ahli erkeğine en az 3 Ahli dişisi düşmelidir. Erkek balık tarafından sürekli kovalanan dişiler için akvaryumda taşlarla saklanma yerleri oluşturmak gerekir. Yumurtlamadan sonra erkek dişiyi çok hırpalayabilir; yumurtlama akvaryumunda dişi için mutlaka bolca saklanma yeri olmalıdır. Bir seferde ortalama 50-60 yumurta bırakılır. Genellikle ancak yaklaşık 1/4' dişi çıkan yavrular, eşitsiz büyüme eğilimindedirler. Kardeşler arası yamyamlığı engellemek için yavruları düzenli aralıklarla boylarına göre ayırmak gerekir; aksi halde yavrular arasında hiç dişi kalmayabilir. Boyları erkeklere göre küçük olan dişiler, ilk önce yem olurlar. Bu turu satın alırken, dişi çıkma şansını artırmak için küçük yavrulardan birkaç tane seçmek gerekir.

  AURATUS (Melanochromis auratus)

  Anavatanı Malawi Gölü'nün kayalık kıyıları olan bu balık 15 cm. boya erişebilir. Saldırgan bir balık olan auratus, karma akvaryumlarda beslenmemelidir. Bitkisel ve hayvansal beslenirler. pH 7 olmalıdır. 22-26C sıcaklığı severler. Bakımı tecrübe isteyen bu balık için en az 100 litrelik bir akvaryum gerekir. Dişiler yumurtalarını ağızlarında taşırlar. Üretimi çok zor değildir. Bir çift auratus, kısa surede tüm akvaryumun egemenliğini ele geçirebilir

  BORLEYİ (Copadichromis borleyi)

  Malawi Gölü'nün kayalık kıyılarında doğal olarak bulunurlar. 12-13 cm. boya ulaşabilirler. Bakımı çok fazla tecrübe gerektirmeyen bu balık en az 200 litrelik akvaryumlarda beslenmelidir. Türe özgü karma akvaryumlarda beslenmesi tavsiye edilir. pH 7-8 arasında olmalıdır. 25-26C sıcaklığı severler. Etçil beslenen bu balıklara ağırlıklı olarak canlı yemler verilmelidir. Üretilmeleri çok zor sayılmaz. Üretim için dişi sayısı çok fazla tutulmalı ve türe özel akvaryumlar kurulmalıdır. Suru halinde ürerler, yumurta dökmeden önceki dişilerin dansları ilginçtir.

  JOHANNİ (Melanochromis johannii)

  Malawi Gölü'nün sığ ve kayalık kısımları bu balığın anavatanıdır. Erkekleri dişilerden daha iridir. Erkekler 13 cm. civarındayken dişiler 10 cm. civarında boy alırlar. çok saldırgan oldukları için karma akvaryumlarda bakılmamalıdırlar. Erkek ve dişi ayrı ayrı kendi bölgelerini korurlar. Etçil ve otçul beslenirler. En az 150 litrelik bir akvaryum gerektiren bubalık için pH 7-8 arasında olmalıdır. 24-26C sıcaklığı severler.

  SARI PRENSES (Labidochromis caeruleus)

  Ülkemizde de çok sevilen Sarı Prenses, küçük boyda kalan barışı sayılabilecek Malawi çiklitlerinden biridir. Doğada daha çok 10-40 metre arası derinliklerde kayalık kıyılarda yaşarlar. Temel besinleri kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Çoğunluğu yosunlarda oluşan bu kaya tabakalarının içindeki küçük kabuklular, su böcekleri ve planktonlar da beslenmelerine katkıda bulunur. Dişiler kuluçka suresince yumurtalarını ağızlarında saklarlar. Akvaryumlarda diğer Labidochromis türleri ile beraber bakılabilirler. Akvaryumları bol saklanma yeri ve optik bölge sınırları oluşturacak şekilde kayalarla dekore edilmelidir. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeye sahip çıkar. Her erkeğe en azından dişi düşmesi şartıyla, çok geniş ve kalabalık akvaryumlarda birden fazla erkek de barındırılabilir. Erkekler dişilerden büyüktür. Erkeklerin boyu 8 cm. olabilir ama dişiler genellikle 7 cm. 'den yukarı boy alamazlar. En az 100 litrelik bir akvaryum gerektirir. pH 7 olmalıdır. Sıcaklık ise ortalama 25C olmalıdır.


  TREWAVAS (Labeotropheus trewavasae)

  Doğal olarak Malawi Gölü'nün kayalık kıyılarında bulunur. Erkekleri dişilerden daha büyüktür. En az 100 litrelik bir akvaryumda beslenmelidirler. pH 7,5 olmalıdır. 25C sıcaklıktan hoşlanırlar. Bakımı tecrübe isteyen bu tur, etçil ve otçul beslenir. Saldırgan bir balık olduğu için türe özel akvaryumlarda tutulmalıdırlar.


  VENUSTUS (Nimbochromis venustus)

  Malawi Gölü'nün kumluk kıyı kesimlerinde yaşarlar. 20-25 cm. boya ulaşabilen bu balık, saldırgan olduğu için türe özgü karma akvaryumlarda tutulmalıdırlar. Etçil ve otçul beslenirler. pH 7 olmalıdır. 25-26C sıcaklıktan hoşlanırlar. Dişileri ağızlarında kuluçkaya 120 kadar yumurta yatırır. en ez 250 litrelik bir akvaryumda beslenmesi gereken bu turun bakımı çok tecrübe ister.


  YUNUS ÇİKLİT (Cyrtocara moorii)

  Malawi Gölü'nün kumluk kıyı bölgeleri doğal yaşam alanlarıdır. Erkekleri 20 cm. boy alabilirken dişileri 15-17 cm. kadar büyüyebilir. Yunusa benzediği için ülkemizde bu isimle anılır. Bakımı tecrübe ister. Etçil bir balıktır. Dişileri 10-100 adet yumurtayı ağızlarında saklarlar. En az 250 litrelik bir akvaryum gerektiren bu balık için pH 7 olmalıdır. 26C sıcaklığı severler.

  ZEBRA ÇİKLİT (Pseudotropheus zebra)

  Malawi Gölü'nün kumluk kıyı bölgeleri doğal yaşam alanlarıdır. Erkekleri 20 cm. boy alabilirken dişileri 15-17 cm. kadar büyüyebilir. Yunusa benzediği için ülkemizde bu isimle anılır. Bakımı tecrübe ister. Etçil bir balıktır. Dişileri 10-100 adet yumurtayı ağızlarında saklarlar. En az 250 litrelik bir akvaryum gerektiren bu balık için pH 7 olmalıdır. 26C sıcaklığı severler.

 2. #2

  Standart

  TANGANİKA ÇİKLİTLER

  BREVİS SALYANGOZ ÇİKLİTİ(Neoamprologus brevis)

  Bilimsel gözlemlemeler için doğadan alınıp akvaryumda tutulan ilk çiklit turudur. 6 cm'lik boyuna rağmen diğer büyük Tanganika Gölü çiklitleri ile uyum içersinde yaşayabilirler. Dış görünüşlerinden erkek dişi ayrımını yapmak zordur ama yetişkin dişilerin erkeklere göre daha küçük boylu olmaları bu ayrımı kolaylaştırır. Tanganika Gölü'nün neothauma tur salyangozların bulunduğu çamurlu ve kumlu bölgeleri, bu balığın doğal yaşama alanıdır. Bu yüzden akvaryumlarda da bolca boş salyangoz kabuğu bulunması gereklidir. Akvaryum taşlar ve bitkilerle bezenmeli ama balıkların gezinebilecekleri genişliklerde kumluk alanlar bulunacak şekilde dekore edilmelidir. Bu çiklitler için salyangoz kabuklarının nemi kabukların sığınma ve üreme yerleri olmasıdır. Kabukları ağzı açık kalacak şekilde kuma gömer ve tehlike anında içine saklanırlar. Akvaryumcularda Neothauma cinsi salyangoz kabuğu bulmak zor ise benzer bir yapıya sahip, yenilebilen salyangoz kabuğu da aynı işlevi görecektir. Üreme döneminde dişi balık, kuma gömdüğü salyangoz kabuğunun 20-30 kadar yumurta bırakır. Yumurtlamadan sonra dişi düzenli olarak kabuğun ağız kısmında yaptığı kuyruk hareketleriyle içeriye taze suyun girmesini sağlar. Teritoryal erkek yumurtalar ve yavrularla doğrudan ilgilenmese de geniş bir sınır çizgisi içinde yuvanın diğer balıklara karşı korunmasını sağlar. 27C sıcaklıkta 5-6 gün sonra yumurtadan çıkan yavrular artemia larvası ve kaliteli toz yavru yemleriyle beslenebilirler. Dişi yavrularına bakmayı ve onları korumayı 2 hafta daha devam ettirecektir. Erkekler 6, dişiler 4 cm. kadar buyur. Bu balıklar etçildir. Türe özgü karma akvaryumlarda beslenebilirler, en az 100 litrelik bir akvaryum gerekir. Bakımı tecrübe ister. pH 7.5-8.5 arasında olmalıdır. 4-28C arasındaki sıcaklık uygundur.


  BRİKARDİ (Neolamprologus brichardi)

  Tanganika Gölü'nün kayalık kıyılarındaki sığ kesimler bu balığın doğal yaşam alanlarıdır. Erkekleri 9-10 cm. büyüyebilir. Dişiler daha küçüktür. Ayrıca erkeklerin alın kısmı daha yuvarlaktır. Kendi grubunun dışındaki balıklara karşı saldırgandır. Türe özgü karma akvaryumlarda beslenmelidirler. Kendinden daha küçük yapılı balıklara zarar verebilir. En az 150 litrelik akvaryumlarda beslenmesi gerekir. pH 7.5-8.5 arasında olmalıdır. Sıcaklığın 23-25C arasında olması uygundur. Genellikle etçil beslenen brikardiler doğada küçük su canlılarıyla beslenirler. Akvaryumda bunlara canlı yem, midye, kıyılmış karides verilebilir. Bakımı tecrübe ister. Yumurtalarını kaya kovuklarına bırakır. Dişi fazlası olmadığı surece monogamiktirler. Çiftlerin oluşabilmesi için en uygun yöntem, bir grup gen balığı bir araya koymaktır. Ortalama 50-100 yumurta gizli kaya kovuklarına bırakılır. Bölge sınırları içinde çok iyi korunan yavrular, büyüdükten sonra da ebeveynler tarafından kovalanmaz ve yeni kardeşlerinin bakımına yardımcı olurlar. Böylece, doğada da görülen, yabancı balıkların sokulmadığı akraba kolonileri oluşur. Yavaş büyüyen yavrular, yaklaşık 8 ayda, boyları 4 cm iken cinsel olgunluğa ulaşırlar.


  FRONTOZA (Cyphotilapia frontosa)

  Tanganika Gölü'nün kayalık kısımlarında yaşarlar. Oldukça sağlam, iri yapılı ve sert balıklardır. Bakımı tecrübe gerektirir. En az 250 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdırlar. Erkekler 35, dişiler 25 cm. kadar büyüyebilirler. pH 8-9 arasında olmalıdır. 24-28C sıcaklık uygundur. Erkek-dişi ayrımı ok belirgin olmasa da erkekler daha iri yapılıdır. Ayrıca erkeklerde alın hörgüç daha belirgindir. Erkeklerin yüzgeçleri dişilerinkilerden daha güçlüdür. Dişi, yumurtalarını düz bir yüzeye yapıştırır. Uygun şartlar sağlandığında üretimi zor sayılmaz. Erkek balık yumurtaları dölledikten sonra dişi balık yumurtaları toplar ve ağzında kuluçkaya bırakır. Yaklaşık 1 ay sonra yavrular çıkar. Etil bir balık olan frontoza, protein ağırlıklı yemlerle beslenmelidir. Bahçe solucanı, Artemia gibi canlı yemler de verilebilir.


  KALVUS (Altolamprologus calvus)

  Tanganika Gölü'nün sığ ve kayalık kısımlarında yaşar. Erkekleri 13 cm. boya ulaşırken dişiler 10 cm. boya ulaşabilir. Türe özgü karma akvaryumlarda beslenmelidir. Türdeşlerine karşı saldırgandır. Yutamayacağı boydaki farklı balıklar için ise zararsızdır. Yavaş bir balık olduğu için hızlı balıkların bulunduğu bir akvaryumda yeterince beslenemeyebilir. Etçil bir balıktır. Bu yüzden protein ağırlıklı beslenmeli, sık sık canlı yem takviyesi yapılmalıdır. pH 7.5-8.5 arasında olmalıdır. 24-26C sıcaklık uygundur. Bakımı tecrübe gerektiren bu balık en az 150 litrelik akvaryumda beslenmelidir. Dişi, 100 kadar yumurtasını bir kovuğundaki dik bir yüzeye sıralar. Genelde yumurtaların yarısından çoğu açılmadan bozulur. Yavrular da oldukça yavaş büyürler. 12 ayda erkekler yaklaşık 5,5 cm, dişiler 3,75 cm boydayken cinsel olgunluğa ulaşırlar.


  LEPTOSOMA (Cyprichromis leptosoma)

  Tanganika Gölü'nün güneyindeki bölümlerde yaşarlar. 9-10 cm. boya ulaşabilirler. Erkekler dişilerden biraz daha iricedir. Türe özgü karma akvaryumlarda beslenilmelidir. Etçil beslenir. Küçük su canlıları yerler. Bakımı tecrübe gerektiren bu balık en az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdır. pH 7.5-8.5 arasında olmalıdır. 23-26°C sıcaklık uygundur. En az 6 bireyden oluşan bir grup içinde beslenmesi gereken bir sürü balığıdır. Suyun daha çok üst düzeylerinde kalırlar ve geniş yüzme alanı gerektirirler. Bu hareketli türün besleneceği akvaryum en az 200 litre hacminde olmalıdır. Kumu kazmaz ve bitkilere zarar vermez. Çok iyi sıçradığı için bütün yüzeyi kapatan bir akvaryum kapağı kullanılmalıdır. Diğer birçok Afrika çiklitinin tersine yumurtlama tabanda değil, açık suda gerçekleşir. Çift, birbirinin etrafında dönerek yumurta bırakır. Dişi, yumurtaları yere düşmeden ağzıyla yakalar. Döllenme yumurtalar dişinin ağzındayken gerçekleşir. Sayısı genelde 20'yi geçmeyen yumurtaların kuluçka süresi 25°C sıcaklıkta ortalama 21 gündür. Yavrular, yumurtadan çıkar çıkmaz Artemia larvalarıyla beslenebilecek kadar gelişkindirler. Sadece bu türün yaşadığı akvaryumlarda kuluçkadaki dişileri ayrı bir akvaryuma almak gerekmez; yetişkin Leptosomalar yavrulara dokunmazlar.


  LELEUPİ (Neolamprologus leleupi)

  Tanganika Gölü'nün kuzeyindeki kayalık bölgeler bu balığın anavatanıdır.
  Erkekler 10 cm. büyürler. Dişiler ise 8 cm. kadar büyüyebilirler.
  pH 7.5-8.5 arasında olmalıdır. 24-28°C sıcaklık uygundur. Üreme döneminde sıcaklık birkaç derece artırılabilir.
  En az 100 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdır. Bakımı tecrübe gerektirir.
  Daha çok canlı yemlerle beslenir, alıştırılabilirlerse kuru yemler de verilebilir. Renklendirici yemler vermekte yarar vardır.
  Yetişkin Limon Çiklitler eşleri dışındaki hemcinslerine karşı son derece saldırgandırlar. Bu yüzden, akvaryum çok büyük olmadığı sürece sadece bir çift barındırılabilir.
  İnce kumlu akvaryumları severler. Kumları kazmazlar. Akvaryumu kayalarla dekore ederek saklanabilecekleri kovuklar oluşturmak gerekir.
  Genellikle gizli bir kovuğa 200 kadar yumurta bırakırlar. Doğada veya büyük bir akvaryumda erkek, aynı anda birkaç dişiyle yumurtlayabilir fakat genellikle en son dişinin yavrularıyla ilgilenir. Yumurtadan yeni çıkan yavrular, bir pipet veya plastik enjektör aracılığla kovuklarına doğru püskürtülen Artemia larvalarıyla beslenebilirler. Çiftler, tekrar yumurtlamaya giriştiklerinde çevrelerinde eski yavruların varlığını istemezler. Bu yüzden, yumurtadan çıktıktan 7 hafta sonra, eğer akvaryum yeterince geniş değilse, yavruları anne-babalarından ayırmak gerekir. Yavrular oldukça yavaş ve eşitsiz bir hızda büyürler. Kardeşler arası yamyamlığı önlemek için, büyüme süreci içinde, benzer boydaki yavruları gruplandırarak farklı boyları ayrı akvaryumlarda tutmak önerilir. Limon Çiklit yavruları, özellikle boyları 2-3 cm civarındayken zor bir dönem geçirirler. Bu dönemde iştahları kesilir ve hemen hemen hiç büyümezler. Kolayca da hastalanabilirler. Bu devrede fazla yem atıp suyu kirletmemek gerekir. Bir süre sonra tekrar toparlanıp büyümeye başlarlar. Cinsel olgunluğa yaklaşık 18 aylık olduklarında (erkeklerin boyları 6,5cm, dişilerinki biraz daha küçükken) ulaşırlar.


  MARLİERİ (Julidochromis marlieri)

  Tanganika Gölü'nün kayalık kesimlerinde yaşar.
  İnce ve uzun balıklardır. Vücutları, kovukları saklanmaya çok elverişlidir. Erkekleri 15 cm. kadarken dişileri 13 cm. kadar boy alabilir.
  Etçil ve otçul beslenir. Türe özgü karma akvaryumlarda bakılmalıdır. En az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmaları gerekir.
  pH 7,5 olmalıdır. 22-25°C sıcaklık uygundur.
  Bakımı tecrübe ister.
  Erkekler genelde dişilerden biraz daha büyüktürler. Yumurtlama zamanları ortaya çıkan ve ovipozitor denilen üreme tüpü dişilerde daha kalındır.
  Akvaryumda taşlarla saklanacak kovuklar ve optik bölge sınırları oluşturmak gerekir. Her çifte yetecek kadar taban alanı olması şartıyla bir akvaryumda birden çok çift bulundurulabilir. Birbirlerine gençken alışmış yetişkin balıklardan oluşan bir gurubun arasına kesinlikle sonradan yeni bir yetişkin balık konulmamalıdır; bölge kavgaları sonucu öldürülebilir. Akvaryum yeterince genişse, dekorasyonu tamamen değiştirip yeni balığı eklemek bir çözüm olabilir. Böylece bölge ve hiyerarşi dengelerinin yeni baştan oluşması sağlanabilir.
  Kolayca eşleşen bir türdür. Akvaryumda başka çiftlerin ve başka türlerden birkaç hedef balığın bulunması eşler arası bağlılığı güçlendirir. Yumurtalar taşlar arasındaki gizli kovuklara bırakılır. Yumurtlama sayıları ve periyotları çok değişebilir. Yavrularla doğrudan pek fazla ilgilenmezken yuva çevresini yabancı balıklara karşı korurlar. Kardeşler arası ilişkiler çok ilginçtir. Bir iki haftalık aralıklarla arka arkaya yumurtlayarak aynı yuva çevresinde birden çok nesil yavru yetişebilirler. Değişik nesillerden kardeşler birbirlerine karşı hoşgörülüdürler, hatta daha yaşlı kardeşler küçük kardeşlerin korunmasına katkıda bulunurlar.


  TROPHEUS (Tropheus moorii)

  Tanganika Gölü'nün kayalık kısımlarında yaşar. En çok sevilen çiklit türlerinden biridir. Birçok varyetesi geliştirilmiştir. Boyuna doğru genişleyen bir gövde yapıları ve dik bir alınları vardır. Denizlerin mercan balıklarını andıran yavru balıklar, koyu renk zemin üzerine beyaz benekleriyle son derece çekicidirler.
  Erkekleri 14 cm. boy alabilse de dişiler ancak 10 cm. boya ulaşabilir. Erkekle dişi arasında belirgin bir görünüş farkı yoktur. Erkek, biraz daha iridir ve daha geniş bir karın yüzgecine sahiptir.
  Oldukça geniş bir bölgeyi sahiplenen erkekler, kendi aralarında son derece geçimsizdirler. Akvaryum çok büyük olmadıkça, birden fazla yetişkin erkeği bir araya koymak tehlikelidir. Buna karşın, bir erkeğin yanında, 6-10 kadar dişi yaşatılabilir. Fakat dişileri dahi akvaryuma gençken ve olabildiğince aynı anda koymak önerilir. Böylece aralarında zamanla bir hiyerarşi dengesi oluşur. Akvaryuma sonradan eklenen bireyler genellikle kabul edilmez ve öldürülürler.
  En az 300 litrelik bir akvaryum gerektirirler. Bakımı tecrübe ister.
  pH 8-9 arasında olmalıdır. 24-28°C sıcaklık uygundur.
  Etçil ve otçul beslenirler.
  Erkekler aynı anda birden çok dişiyle yumurtlayabilirler. Yumurtlamaya hazır çift, akvaryum tabanında birbirinin etrafında daireler çizmeye başlar. Dişi, teker teker bıraktığı oldukça büyük yumurtalarını hemen ağzına alır. Bu sırada erkeğin dölleme açıklığını gagalar ve yumurtlar işte bu sırada dişinin ağzında döllenir. Bir seferde, 10-14 kadar yumurta bırakılır. Dişinin ağzında korunan yumurtaların, açılmalarına kadar geçen kuluçka süresi, 27°C sıcaklıkta yaklaşık 28 gündür. Yavrular annelerinin ağızlarını ilk terk ettiklerinde 14-18 mm kadardırlar. Bu boyla, birçok balık türünün yavrularına kıyasla oldukça büyüktürler. Yavrularını büyütebilmesi için dişiyi ayrı bir akvaryuma almaya gerek yoktur; akvaryumdaki diğer yetişkin Tropheuslar, yeterli beslendikleri sürece yavrulara dokunmazlar. Dişi, yavrularını birkaç hafta boyunca daha korumaya devam eder. En ufak bir tehlikede, büyümüş yavrularını bile tekrar ağzına almaya çalışır.
  Yavrular yumurtadan çıkar çıkmaz Artemia larvaları ve toz yemlerle beslenebilirler. İyi akvaryum şartlarında çabuk büyürler. 10-12 ay içinde, erkekler yaklaşık 7,5 cm, dişiler ise biraz daha küçükken cinsel olgunluğa ulaşırlar.

 3. #3

  Standart

  AMERİKAN ÇİKLİTLER

  ASTRONOT (Astronotus ocellatus)

  Doğal yaşam alanı Güney Amerika'dır. Amazon Nehri'nin Rio ve Paraguay'daki kısımlarında yaşar. 30-35 cm. boya ulaşabilirler. Yurt dışında oscar veya oscarfish adı ile anılırlar.
  Türe uygun karma akvaryumlarda beslenmelidirler. Küçük ve sakin balık türleri ile bir arada bulundurulmamalıdırlar çünkü saldırgan ve etoburdurlar. Etoburdurlar ama otçul da beslenebilirler.
  pH 6,5-7,5 arasında olmalıdır ve 23-27°C sıcaklıktan hoşlanırlar. En az 300 litrelik bir akvaryum gerektiren bu balıkların bakımı tecrübe gerektirir.
  Bir kerede yaklaşık 2000 yumurta bırakabilirler ve yumurtalarını düz yüzeylerin üzerine bırakırlar.
  Çok çabuk büyüyebilen bu balık, küçükken fazlaca sevimlidir. Ama kısa sürede büyüdükleri için bulundukları akvaryum yetersiz gelebilir. Küçük bir akvaryumda çeşitli hastalıklara yakalanıp ölebilirler. Çok fazla iştahlı oldukları için bulundukları akvaryum çabuk kirlenir. Bu yüzden de iyi bir filtreleme sistemi gerekir ve su değişimleri ihmal edilmemelidir. Yaklaşık olarak 10 yıl ömürleri vardır. güçlü oldukları için kumları kazıp taş ve bitkileri yererinden oynatabilirler.
  Bu balıklar jack dempsey gibi sert yapılı çiklit türleriyle veya pacu türü characinlerle beslenebilirler.


  ATEŞ AĞIZLI ÇİKLİT (Thorichthys meeki)

  Orta Amerika, Meksika ve Yukatan'daki tatlı sular bu balıkların anavatanıdır. 15 cm. kadar büyüyebilirler.
  En az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdırlar. pH 6-8 arasında olmalıdır. 22-27°C sıcaklıktan hoşlanırlar. Bakımı tecrübe ister.
  Bu gösterişli balık adını üreme zamanları daha da belirginleşen ateş kırmızısı renginde boğazından ve karın bölgesinden alır. Gövdeye hakim olan renk mavi-gri-mor tonlarıdır. Yüzgeçler mavi damarlı ve kırmızı kenarlıdır. Solungaçlarını kabartarak birbirlerini uyaran balıkların renklerinin adeta yanıp sönercesine bir anda canlandığı gözlenebilir. Erkekleri genellikle daha iri ve canlı renklidir. Ayrıca erkeklerin karın ve sırt yüzgeçleri dişilerinkilerden daha uzundur.
  Özellikle çiklitler ve için hazırlanmış türleri de dahil her türlü kaliteli kuru yemi severek yerler. Kıyılmış taze karides ve midye etleri de verilebilir.
  Birçok çiklit türüne oranla daha barışçıldırlar. Erkekleri ara sıra kavga edebilir ama bu genellikle çok şiddetli olmaz. En az 300 litrelik büyük bir akvaryumda 3-4 çift ateş ağız barındırılabilir. Geniş bir akvaryumdaki sürekli hareketliliklerini, sonu gelmeyen bölge çekişmelerini ve üreme faaliyetlerini izlemek çok zevklidir.
  Üremek için hazır hale gelen bir çift, akvaryumun herhangi bir kısmını sahiplenirler. Bu bölgeye yaklaşan balıkları kovarlar. Kumları kazarlar ve 500 yumurta verebilirler. Çift, yumurtaları ortaklaşa korur ve havalandırır. 1 hafta içinde yavrular yumurtalardan çıkıp yüzmeye başlarlar ve bu dönemde Artemia verilmelidir. Yavrular 3 haftalık olduklarında ayrı bir tanka alınmalıdırlar.


  DİSCUS (Symphsodon discus)


  Amazon orijinli bir balıktır. Tatlı su akvaryumlarının en gösterişli balıkları olarak tanınırlar.
  En az 200 litrelik bir akvaryum gerektirirler. pH 6-7 arasında olmalıdır. sıcaklık 28-30°C sıcaklıktan hoşlanırlar. Discus balıkları için akvaryumun yüksekliği en az 50 cm. olmalıdır. vücutları disk şeklindedir. Seçici üretim yöntemleri ile çok çeşitli varyeteler elde edilmiştir. Amazon Nehri'nin çok asitik kahverengi suları anavatanları olduğu için akvaryum suyunun da bu şekilde oluşturulması gerekir.
  Normalde 40-60 bireyden oluşan sürü halinde dolaşırlar ama üreme döneminde çiftlere ayrılırlar ve Teritoryal davranışlar sergilerler. Özel bir beslenme gerektirirler. ara sıra canlı yem verilmelidir. Verilebilecek en iyi canlı yem Artemia yemidir. Kesinlikle tubifex kurtları verilmemelidir. Çok hassas hayvanlar oldukları için kolayca hastalanabilirler.
  Bakımı çok tecrübe gerektirir. Melek balıklarında bulunan bir tür parazite karşı hassastırlar, bu yüzden de melek balıklarıyla beraber bakılmamalıdırlar. Neon tetra, corydoras türleri, Moli gibi balıklarla bir arada bulunabilirler.
  Üremeleri ilginçtir. Diskuslar rastgele çiftleşmezler; kendi eşlerini kendileri seçerler. Çiftlerin kendiliğinden oluşabilmesi için en uygun yöntem genç diskusları en az 8'lik bir grup halinde en az 400 litrelik büyük bir akvaryumda beslemektir. Zamanla oluşan çiftlerin sürekli beraber dolaştıkları, yanlarına yaklaşan diğer balıkları kovdukları görülür. Yumurtlamak üzere ağızları ve karınlarıyla sürtünerek bir echinodorus yaprağını veya herhangi bir dik yüzeyi temizlemeye başlarlar. Bu arada kafalarıyla titreme hareketleri yaparlar. Çiftin renginde bir koyulaşma göze çarpar. Kuyruk tarafındaki son dört dikine çizgi açıkça görülür hale gelir. Üretim için örnek olarak 60cm x 50cm x 50cm ölçülerinde bir akvaryum uygundur. Filtre olarak hava motoruna bağlı genişçe bir sünger filtre uygundur. Zamanla sünger filtrenin yüzeyinde oluşan rotiferler yavru diskusların beslenmelerine katkıda bulunurlar. Üretim akvaryumunun suyu son derece yumuşak (0°-1° GH) ve asitik (pH 5,0 - 5,5) olmalıdır. Bu niteliklerdeki suyu hazırlayabilmek için bir ozmoz aleti (saf su elde etmek için) ve turba filtre malzemesi (Torf) kullanılabilir. En uygun sıcaklık 29°-31°C arasıdır. Çok temiz tutulması gereken üretim akvaryumlarının tabanına kum konulmaz. Yumurtlama zemini olarak genellikle diskuslar için özel yapılmış, yaklaşık 25cm uzunluğunda konik saksılar akvaryum tabanına dikine yerleştirilip silikonla tutturulur. Çift yumurtlama zeminini seçip ağızları ve karınlarıyla sürtünerek temizledikten sonra dişi dik yüzeyde aşağıdan yukarı doğru yumurtalarını sıralamaya başlar. Bir sıra bittikten sonra erkek de yumurtaların üstünden geçerek spermlerini bırakır. Yumurtlama devresinde filtreyi durdurarak su akıntısını engellemek yumurtaların başarıyla döllenme şansını yükseltecektir. Bir-iki saat süren yumurtlama işleminin sonucunda dişinin büyüklüğüne bağlı olarak 150 ile 500 arasında değişen sayılarda yumurta bırakılmış olur. Yumurtlama bittikten sonra çiftler sırayla yumurtalarının başına geçerek onları yüzgeçleriyle havalandırırlar. Ortalama 60 saat (2,5 gün) sonra yumurtalar açılır. Henüz serbest yüzemeyen yavrular birbirlerine yapışık öbekler halinde dururlar. Ebeveynleri bu öbeklerin yerlerini ara sıra değiştirirler. Yavrular yumurtadan çıktıktan 50-60 saat sonra da serbest yüzmeye başlarlar. Bu devrede anne babalarının deri mukozasıyla beslenmeye başlarlar. Yavruların bir ebeveynin derisini bitirdikten sonra toplu olarak ötekine geçmelerini izlemek son derece ilginçtir. Serbest yüzmeye başladıktan sonraki ilk haftada bu discus sütü yavrular için ideal besindir. Bu Discus sütü, derinin üreme hormonlarınca büyümesi hızlanan epidermis dokusunun yanında deride yerleşmiş bakterileri de içerir. Yavrularını besleyen diskusları kesinlikle ürkütmemek gerekir. Strese kapılan diskuslar hormon dengelerinin bozulması sonucu gerekli discus sütünü üretemezler. Serbest yüzmeye başladıktan 4-5 gün sonra yavrular yumurtadan Artemia larvalarıyla beslenebilirler. Bir süre sonra süzgeçten geçirilmiş ince su piresi de verilebilir ama Artemia yemine daha bir süre devam edilmelidir. Küçük diskuslar 3-4 hafta sonra yaklaşık 2,5cm büyüklüğe ulaşırlar ve artık anne babalarından ayrılıp bir yetiştirme akvaryumuna alınabilirler. Yavruların sağlıklı gelişebilmeleri için günde en az 4 kez çok yönlü yemleme ve düzenli su değişimleriyle (örneğin günde %10) akvaryumlarının sürekli temiz tutulması şarttır. Yetiştirme akvaryumunun suyunun çok yumuşak ve asitik olması şart değildir; önemli olan temiz ve nitrit/nitrat gibi zehirli azot bileşiklerinden arınmış olmasıdır.


  FESTİVUM BAYRAK ÇİKLİT (Mesonauta festivus)

  Doğal yaşama alanı Güney Amerika'dır. Guyana ve Orinoco'da yaşar. Türe uygun karma akvaryumlarda beslenebilir.
  15-20 cm. kadar büyüyebilen bu balıklar etçil ve otçuldur. En az 200 litrelik bir akvaryumda bakılmaları gerekir. pH 6-7 arasında olmalıdır. 25-26°C sıcaklık idealdir.
  Bakımı tecrübe gerektirir. Akvaryumun tabanına sert yapraklı bitkiler konulmalıdır, kütüklerle saklanma yerleri oluşturulmalıdır. Ürkek bir balıktır. Melek balıkları bunlar için iyi bir arkadaştırlar, beraber beslenebilirler. Ama bulundukları akvaryuma neon tetra asla konulmamalıdır çünkü neon tetralar doğal olarak mönülerinde vardır.
  Tubifex, su piresi (daphnia), sivrisinek larvası ve kaliteli kuru yemleri severek yerler.
  Üreme dönemlerinde pH 6,5 olmalıdır. Su sıcaklığının 25-28Colması gerekir. Biraz zor çift oluşturup yumurta dökerler ancak yumurtladıklarında, yumurtalarına ve yavrularına iyi bakarlar. Dişi akvaryumdaki düz yüzeyli bir taşa veya yaprağa 200-500 kadar yumurta bırakır. Dişi ve erkek yumurtaları dikkatlice korurlar. Yavrular, yumurtadan çıkıp yüzmeye başladıklarında Artemia larvaları ile beslenebilirler.


  JACK DEMPSEY (Cichlasoma octofasciatum)


  Doğal yaşama alanı, Orta Amerika'nın nehir ve gölleridir. 20 cm. kadar büyüyebilen oldukça sert balıklardır. pH 6-8 arasında olmalıdır. 25-28°C sıcaklığı severler.
  En az 150 litrelik bir akvaryumda beslenmelidirler. Bakımı çok tecrübe ister. Koyu zeytuni fon üzerine parlak mavi, yeşil ve sarı noktaları vardır. çok gösterişli olan bu balıklar isimlerini eski dünya boks şampiyonlarından Jack DEMPSEY’den almıştır. Bunun da sebepleri; bu balıkların kavgacılıkları, sert oluşları ve güçlü hayvanlar olmalarıdır. Erkekleri daha iri ve parlak renkli olan bu balıkların dişilerinin solungaç kapağının alt taraflarında siyah benekler vardır.
  Beslenme konusunda sorun yaşatmazlar. Her türlü kaliteli kuru yem, Artemia, solucan, karides, midye, marul ve haşlanmış ıspanak yiyebilirler. Çok güçlü balıklardır, bu yüzden kumları kazabilir ve taşları yerlerinden oynatabilirler. Çok da kavgacılardır. Ayrıca akvaryum bitkilerini de yiyebilirler. Yüzey bitkileri konulabilir.
  Akvaryum ne kadar büyük olursa olsun baskın erkek diğer hemcinslerine zarar verebilir. Balıklar gençken alınmalı ve akvaryuma salınmalıdır. Böylece birbirlerine alışabilirler ama yetişkinlikten sonra aralarına salınan bir başka balığı öldürebilirler. Akvaryuma büyük kayalar koyulabilir, saklanma yerlerinin oluşturulması faydalıdır. Zebra çiklit, ateş ağız çiklit gibi orta boy çiklitlerle bir arada bulundurulabilirler. Tetrazon ve danio gibi hızlı sürü balıkları da akvaryuma eklenebilir. İyi bakıldıkları zaman 10 yıl ve daha uzun bir süre yaşayabilirler.
  Kendi eşlerini kendileri seçerler. Üretim için en iyi yöntem, akvaryuma küçük bir grup salmak ve kendi eşlerini seçmelerini sağlamaktır. Yumurtlama döneminde çiftler diğer balıklara karşı çok fazla saldırganlaşabilirler. Bu durumda özel bir üretim tankına alınmalıdırlar. 500-800 arasında yumurta bırakırlar. bu arada, üretim akvaryumundaki su sert olmamalıdır. Yumurtalarını, temizledikleri taşların arasına bırakırlar. yumurtalarını da yavrularını da ölüm pahasına korurlar. Onlara çok iyi bakarlar. Yumurtadan çıkan yavrular Artemia ile beslenmelidirler. Birkaç gün sonra da kaliteli toz yemlere geçilebilir.


  MELEK BALIĞI (Pterophyllum scalare)


  Güney Amerika'nın tatlı suları anavatanlarıdır. Doğal olarak Amazon Nehri'nin Peru'daki kollarında ve Ekvator'da bulunurlar. 15 cm. kadar büyüyebilirler.
  En az 100 litrelik akvaryumlarda beslenmelidirler ve akvaryumun yüksekliği en az 40 cm. olmalıdır. pH 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 25-28°C sıcaklığı severler. bakımı biraz tecrübe gerektirir. Discuslarla çeşitli yönlerden benzerlik gösterirler. Vücutları yanlardan basıktır. Son derece zarif balıklardır ve melek balığı adını hak etmiş bir hayvandır. Seçici üretim yöntemleri ile çeşitli varyeteleri üretilmişse de en değerli olanları kırmızı gözlü olanlarıdır. Renkleri :-):-):-):-)lik maviden sarı, yeşil tonlarına kadar değişebilir. Bazılarının vücutlarında enlemesine bantlar vardır.
  Cinsiyet ayırımı yapmak güçtür. Üreme dönemlerinde cinsiyetleri anlaşılabilir. Yetişkin erkeklerin alınlarında hörgüç biçiminde bir çıkıntı bulunur. Üreme zamanlarında erkeklerin üreme tüpü ince ve sivridir, dişilerinki kalın ve yuvarlak uçludur. Bitkisel ve hayvansal olarak beslenebilirler. özellikle spiriluna yosunu bunlar için ideal bir bitkisel besindir. Bunun dışında kaliteli kuru yemler yerler. Artemia, marul ve haşlanmış ıspanak yaprağı verilebilir. Doğal yaşama alanlarından akvaryumlara getirilen melek balıklarını akvaryum ortamına alıştırmak ve bu ortamda yaşatmak çok güçtür. Buna karşılık akvaryumlarda üretilmiş olan evcil ırkların bakımları kolaydır. İyi bir filtrasyon gerektirirler. Kaliteli yemler kullanmak ve düzenli su değişimleri yapmak gerekir. iyi bakıldıkları zaman 10 yıl ve daha fazla yaşayabilirler. Gençken sürü halinde yaşayan melek balıkları, cinsel olgunluğa eriştikten sonra eşleriyle beraber dolaşmaya başlarlar ve akvaryumun belirli bir bölgesini sahiplenerek Teritoryal bir davranış içine girerler. Genellikle tek eşli balıklardır. Bitkilere zarar vermezler, kumları kazmazlar.
  Rasbora, corydoras cinsleri, labirent balıklarının sakin türleri, Moli, Lepistes, neon tetra ve sakin küçük çiklit türleri ile bir arada bulundurulabilirler. Ama çok küçük balıkları yiyebilirler. Bu yüzden de Lepistes ve neon tetra gibi minik balıklarla beraber beslerken dikkatli olunmalıdır. Akvaryumda stres yaratıcı, çok hareketli balıkların bulunmasından kaçınmak gerekir. özellikle kuyruk kemiren balıkların bunlarla bir arada bulundurulması sakıncalıdır. Strese girdiklerinde yemden kesilirler ve sağlıkları bozulabilir, ölebilirler. Bitkili akvaryumları severler. Discus balıkları ile bir arada bulundurulmamalıdırlar.
  Melek balıkları kendi eşlerini kendileri seçerler ve belli bir bölgeyi sahiplenirler. Bu bölgeye de diğer balıkların yaklaşmasına izin vermezler. Üretim için geniş yapraklı bitkiler kullanılabilir. Bazı hobiciler üretim için 5-10 cm. kalınlığında ve 30-40 cm. uzunluğunda bir mermer parçasını akvaryuma dikine yerleştirirler. Akvaryumda bu şekilde birkaç yer oluşturulabilir. Akvaryuma alışan çift, üreme zamanı geldiğinde yumurtalarını yerleştirecekleri bir bölge aramaya başlarlar. Buldukları düz bir yüzeyi yada bir yaprağı temizlemeye başlarlar. Üreme akvaryumunun suyu hafif asitli-nötr (pH 6,0 - 7,0) ve yumuşak olmalıdır. Sıcaklık 26-28° C. Akvaryuma hava motoruna bağlı basit bir sünger filtre koymak hem suyu temiz tutmak hem de sürekli aç dolaşan yavru melek balıklarına ek bir canlı yem kaynağı oluşturmak açısından yararlı olacaktır. Sünger filtrenin üzerinde bir süre sonra yavru balıkların severek yedikleri rotiferler oluşur. Dişi melek balığı, temizlediği dik bir yüzeye 1000 civarında yumurta bırakabilir. Yumurtalar açılana kadar erkekle dişi balık nöbetleşe beklerler. Mantarlaşan yumurtaları imha ederler. Bu arada şunu da belirtmek gerekir; melek balıkları genellikle ilk çiftleşme sonucunda çıkan yumurtalarını yerler fakat olgunlaştıkça bu davranışlarını bırakırlar. suyun ısısına bağlı olarak yumurtalar 48 saat içinde açılmaya başlarlar. Henüz yüzemeyen minik yavruları ağızlarında taşıyan ana-baba melek balığı, günde birkaç kez yavrularının yerini değiştirirler. 1 hafta sonra serbest yüzmeye başlayan yavru melek balıkları, ortalama 1 ay daha ana-babalarının yanında dolaşırlar. Bu sırada yavrulara artemia verilmelidir. Daha sonra (1 aylıkken) ana-babalarının yanından ayrılmaya başlayan yavrular ayrı bir tanka alınmalıdır. İyi bakıldıkları taktirde 1 yaşındayken cinsel olgunluğa erişirler.

  RAİNBOW (Herotilapia multispinosa)


  Anavatanı Orta Amerika'nın nehir ve gölleridir. Nikaragua civarındaki tatlı sularda doğal olarak bulunmaktadır.
  10-13 cm. boya ulaşabilen Rainbow çiklitleri sakin bir çiklit türü sayılabilir. Türe özgü arma akvaryumlarda beslenebilirler.
  Etçil ve otçul beslenirler. Daha çok otçul beslenirler. Akvaryumdaki bitkileri yiyebilirler. Bu yüzden ince yapraklı bitkilerin yerine sert yapraklı bitkiler dikilebilir. Beslenme konusunda sorunsuzdurlar.
  En az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmaları gerekir. Bakımı biraz tecrübe isteyen bu balık için pH seviyesi 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 22-30°C arasındaki sıcaklıktan hoşlanırlar.
  Üretimi zor sayılmaz. Çeşitli su şartlarına kolayca alışabildiği için kolayca üreyebilir. İyi beslendikleri sürece her zaman üreyebilirler, belirli bir üreme mevsimleri yoktur. Kovuk, saksı, taş ve kayaların aralarına dişi balık 600 kadar yumurta bırakır. Bu yumurtalar, dişi balık tarafından korunurlar.
  Çeşitli renklere bürünebilir. Zaten ismini de (Rainbow=gökkuşağı) buradan almıştır. Üreme zamanında erkekler portakal rengi iken dişiler siyah-lacivert arasında bir renge sahip olurlar. Korktuklarında kamufle olmak için ve bazen de sinirlendiklerinde renk değiştirebilirler.


  SAYİKA (Archocentrus sajica)


  Anavatanı Costa Rica'nın tatlı suları olan bu balık, gösterişli ve bakımı kolay bir türdür. Bakımı kolay olduğu için de çok fazla tecrübe gerektirmez, yeni başlayanlar için de uygun bir çiklit türüdür.
  Erkekler dişilerden daha iridir. Erkekler 12, dişiler 8 cm. civarındadırlar.
  En az 100 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdırlar. pH 6-8 arasında olmalıdır. 24-28°C sıcaklıktan hoşlanırlar.
  Mavi, mor ve sarının tonlarında ve yüksekçe bir gövdeleri olan bu balıkların solungaç çevresi açık mavi renklidir. Erkek-dişi ayrımı son derece belirgindir. Daha önce de belirtildiği gibi erkekler dişilerden daha iridir. Ayrıca erkeklerin sırt yüzgeci turuncu iken dişilerinki sarı renklidir. Üreme zamanında dişilerin gözleri :-):-):-):-)lik sarı rengi alır,karın kısmı koyu bir griye dönüşür.
  Her türlü kaliteli kuru yemi severek yerler. Hayvansal besinlerin yanında ara sıra bitkisel gıdalar da verilmelidir.
  Akvaryum, saklanabilecekleri kayalar ve kütüklerle dekore edilmelidir. Normalde sakin balıklardır ama üreme zamanı geldiğinde hırçınlaşabilirler, kumları kazıyabilirler.
  Genellikle kovukların içine yumurtlarlar. Yumurtalar 2-3 gün içinde açılır. İlk hafta yavrular besin keselerini tüketirler. Bundan sonraki dönemlerde artemia ve özel toz yemler verilebilir. Bu süre içinde erkek daha çok etrafı kollar. Dişi ise yavruların bakımını üstlenir.


  SEVERUM (Heros severus)

  Güney Amerika'da, Amazon Nehri'nde doğal olarak bulunurlar. 25 cm. kadar büyüyebilen bu balıkların bakımı tecrübe gerektirir. En az 150 litrelik akvaryumlarda bakılması gerekir. pH 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 26-28°C sıcaklıktan hoşlanırlar. Vücutlarının her iki yanında sıra halinde koyu kahverengi benekler vardır. baskın olanlarında parlak kırmızı gözler vardır. Yassı ve geniş gövdeli, gösterişli balıklardır. Cinsiyet ayrımı zordur. Erkekler daha ince yapılıdır ama gene de kesin bir fikir vermez. En iyisi, üreme zamanında üreme tüplerine bakmaktır. Erkeklerde kafanın alt kısmında kırmızı benekler vardır ama dişilerde genellikle bu benekler bulunmaz. Genellikle etçil beslense de ara sıra bitkisel yemler vermek gerekebilir. Artemia, karides, sığır kalbi, ciğer yemleri verilebilir. Ara sıra haşlanmış ıspanak da verilmelidir. Kuru yemleri yemeyebilirler. Yetişkinleri eşleri dışındaki balıklarla geçimsizdirler. Akvaryumda saklanma bölgeleri olmalıdır. Kütükler, kayalar ile dekore edilmelidir ki zayıf olanları güçlü olanlardan saklanabilsinler. Yoksa hırpalanıp ölebilirler. Sert balıklardır, bu yüzden karma akvaryumlar için uygun değildirler. Ama büyükçe bir akvaryumda danio gibi hızlı sürü balıkları bulundurulabilir. Bitkileri yiyebilirler. Bu yüzden de sert yapraklı bitkiler tercih edilmelidir. Üretimi çok zordur. Diğer çiklit türlerine göre çok zor eş seçerler. 1-1,5 yaşındayken eşleşebilirler. Üretim için akvaryumun suyu yumuşak ve asitik olmalıdır. bu şartlar, turba filtre ve ozmoz aleti (discus konusunda da belirtildiği gibi) kullanılabilir. Çift, temizledikleri bir aşın üzerine 1000 kadar yumurta bırakır. Yumurtaları ortaklaşa korumaya ve havalandırmaya başlarlar ve yumurtadan çıkan yavruları bir süre ağızlarında taşırlar.


  AMERİKAN ZEBRA ÇİKLİT (Cichlasoma nigrofasciatum)

  Guatemala, Panama, El Salvador ve Costa Rica'nın tatlı sularında doğal olarak bulunurlar. 10 cm. boya kadar büyüyebilirler.
  Türe özgü karma akvaryumlarda beslenmelidirler, saldırgan balıklardır. pH 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 20-26°C sıcaklık uygundur. Bakımı tecrübe isteyen bu tür, en az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdır.
  Özellikle üreme zamanında iyice saldırganlaşmaya başlayan bu balıklar jack dempsey ve ateş ağız gibi orta boylu çiklitlerle bir arada tutulabilirler.
  Açık alanlara veya kovuklara yumurtalarını bırakırlar. üretimleri çok zor sayılmaz her türlü ortamda rahatça üreyebilirler. Erkek ve dişi yumurtalarını ve yavrularını ortaklaşa korur. Kendilerine yuva yapmak için kumları kazabilirler. Yavrularına çok iyi bakarlar.
  Bu balıklar, gençken birbirlerine alıştırılmalıdırlar. Sonradan gruba katılan bir başka balık, diğerleri tarafından hırpalanacaktır.
  Bitkisel ve hayvansal yemler yerler. Diğer çiklit türlerinin yiyebileceği her türlü yemi iştahla yerler.

  alıntı

 4. #4

  Standart

  hmmm,,, madem binbir çeşit balıklar var bende hepsinin ortalama ömürlerini buldum işte bakın ;
  Bazı Balıkların Ömürleri
  Hobiciler tarafından sıkça sorulan soru balığım ne kadar yaşayacak sorusudur. Bu soru balıktan balığa çok farklılık gösterir. Genel olarak büyük balıklar küçüklerden, yumurta dökenlerden canlı doğuranlardan daha uzun ömürlüdür.

  2 en popüler balık olan Beta ve Japon Balığı arasında ciddi ömür farkı vardır. Betalar 2 yılı biraz geçebilirken, Japon balıkları 10 sene kadar yaşayabilir.

  Aşağıda bazı balıkların ömürleri bulunmaktadır. Bunlar ortalama sayılarıdr, daha iyi bakımla daha uzun süre beslenebilirler. Balığın genetiği dışında ömrünü etkileyen ana faktörler suyun temizliği, balığın uygun sıcaklıkta bakılması ve az az ama sık sık çeşitli yemlerle beslenilmesidir.

  Corydoras (Çöpçü) - 5 yıl
  Melek Balığı - 10+ yıl
  Apistogramma - 3 - 5 yıl
  Okçu Balığı - 5 yıl
  Kristal Köpekbalığı - 10 yıl
  Banjo Kedibalığı - 5 - 8 yıl
  Siyah Neon Tetra - 5 yıl
  Fantom Tetra - 5 yıl
  Siyah Tetra - 5 yıl
  Kırmızı Tetra - 5 yıl
  Kör Tetra - 5+ yıl
  Kankuyruk Tetra - 10+ yıl
  Mavi Gurami - 4 yıl
  Boseman Gökkuşağı - 5 yıl
  Kardinal Tetra - 4 yıl
  Kiraz Barb, - 5 - 7 yıl
  Çikolata Gourami - 4 yıl
  Makrakanta - aaaa yıl
  Columbian Tetra - 5 yıl
  Kongo Tetra - 5 yıl
  Amerikan Zebra Cichlid - 10 - 18 yıl
  Mücevher Tetra - 5 yıl
  Discus - 10 - 18 yıl
  Cüce Gurami - 4 yıl
  İmparator Tetra - 6 yıl
  Festivum - 10+ yıl
  Figure 8 Puffer - 5 yıl
  Ateşağız - 10 - 15 yıl
  Frontosa - 8 - 15 yıl
  Dev Danio - 5 - 7 yıl
  Buz Balığı - 8 yıl
  Cam Balığı - 8 yıl
  Günışığı Tetra - 5 yıl
  Japon Balığı - 10 - 30 yıl
  Lepistes - 3 - 5 yıl
  Harlequin Rasbora - 6 yıl
  Balta Balıkları - 5 yıl
  Bal Gourami - 4 yıl
  Jack Dempsey - 10 - 18 yıl
  Killifish - 1 - 2 yıl
  Öpüşen Gourami - 5 yıl
  Limon Tetra - 5 yıl
  Leopar Danio - 5 - 7 yıl
  Yaşayan Kaya - 10+ yıl
  Midas Cichlid - aaaa yıl
  Moli - 4 yıl
  Ayışığı Gurami - 4 yıl
  Cüce Gökkuşağı - 3 - 4 yıl
  Neon Tetra - 5 - 10 yıl
  Astronot - 10 - 18 yıl
  Otocinclus - 5 yıl
  Pacu - 10 yıl
  İnci Danio - 5 yıl
  İnci Gorami - 4 yıl
  Pictus Kedibalığı - 8 yıl
  Pirana - 10 yıl
  Plati - 3 - 5 yıl
  Vatoz - 7 - 15 yıl
  Konuşan Vatoz - 7 - 15 yıl
  Frenatus - 4 - 10 yıl
  Ramirezi - 4 yıl
  Rasbora - 5 - 10 yıl
  Kırmızı Gözlü Tetra - 5 yıl
  Incisus Gökkuşağı - 5 yıl
  Kırmızı Kuyruklu Anten Balığı - 15 yıl
  Labio - 8 yıl
  Barbus conchonius - Gül Barb - 5 yıl
  Kırmızı Burun Tetra - 5 - 10 yıl
  Severum - 10 - 18 yıl
  Silver Dollar - 10+ yıl
  Gümüş Tetra (Hasemania nana) - 5 yıl
  Kılıç Kuyruk - 3 - 5 yıl
  Texas Cichlid - 10+ yıl
  Tetrazon - 6 yıl
  Tigerfish - 5 yıl
  Tinfoil Barb - 10 yıl
  Ters Yüzen Çöpçü - 5 yıl
  Malawi Zebra Cichlid ve Çoğu Malawi Cichlid'i - 10+ yıl
  Zebra Danio - 5 yıl  Sazansıgiller (Küçük)
  Kiraz Barb, Gül Barb, Tetrazon, vb: 5-7 yıl

  Kedibalıkları (Küçük)
  Banjo, Arı, Çöpçüler, Buz Balığı vb: 5-8 yıl

  Kedibalıkları (Büyük)
  Zırhlı Kedibalığı, Vatoz, Banjo Cat, Konuşan Vatoz: 7-15 yıl

  Guramiler 4 yıl

  Canlıdoğuranlar 3-5 yıl

  Killifish 1-2 yıl

  Tetralar (Küçük)
  Neon, Kardinal, Kırmızı Burun vb. : 5-10 yıl

  Tetralar (Büyük)
  Siyah Tetra, Pirana, Silver Dolar, Pavu vb.: 8-12 years

  Sazansıgiller
  Kristal Köpekbalığı, Labio, Freantus: 4-10 years

  Cichlid (Güney Amerika, Büyük)
  Zebra, Discus, Ateş Ağız, Jack Dempsey, Astronot, Severum ve Melek: 10-18 yıl

  Cichlid (Güney Amerika, Küçük)
  Rams, Apistogramma ve Checkerboard: 3-5 yıl

  Cichlid (Afrika)
  Kenyii, Ps. Zebra ve Frontosa: 8-15 yıl

  Sazansıgiller
  Oranda, Komet, Koi vb.: 10-90 yıl
  Konu Ömer tarafından (07-02-2014 Saat 04:02 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Kayman Balıkları
  By SuyunGizemi in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 08-05-2013, 06:38 PM
 2. Tuzlu Su Balıkları
  By BoDyGuArD in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 51
  Bölüm Listesi: 02-17-2013, 01:32 PM
 3. Bir kaç akvaryum balıkları
  By SuyunGizemi in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-11-2007, 10:34 PM
 4. Tatlı Su Balıkları
  By BoDyGuArD in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 38
  Bölüm Listesi: 03-14-2007, 05:25 PM
 5. Kaya Balıkları
  By BoDyGuArD in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 03-14-2007, 11:56 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]