Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Melek balıkları nasıl üretilir
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu

Konu: Melek balıkları nasıl üretilir

 1. #1

  Standart Melek balıkları nasıl üretilir  Melek balıkları nasıl üretilir


  Melek balıkları, isimleri gibi narin balıklardır. Hastalıklara karşı dirençli olmakla birlikte, hızlı balıkların olduğu, sürekli ani hareketlerin olduğu ofis gibi ortamlarda rahatsız olurlar, strese girerler.

  Melek balığı üretmek için öncelikle büyük bir akvaryum gereklidir. Örneğin meleklerin üredikleri akvaryumum 100*40*60 (60 yükseklik) boyutlarındadır. Genellikle yavaş ve diaaa hareket eden melekler için akvaryumun yüksekliği fazla olması idealdir.

  Balıkların kendini rahat hissetmeleri için saz gibi kripto gibi uzun boylu bitkiler ve geniş yapraklı anubias türleri gerekmektedir. Korktuklarında bu bitkilerin arkasına saklanıyorlar ve oldukça başarılılar. Kocaman, eliniz kadar olmuş balığın, akvaryumda kaybolması ilginç bir durum. Bunu vücutlarının yandan basık ve nerdeyse bitki gövdesi gibi incecik olmasına borçlular.

  Sakin bir yerde, bitkili ve rasbora gibi sürü balıklarının olduğu bir büyük bir akvaryuma ekleyeceğiniz yavru melekler kendi aralarında eşleşecekler ve yaklaşık 6-8 ay sonra bir bölgeyi sahiplenecekler ve orda üremeye başlayacaklar.

  10 tane yavru melek balığı almanız halinde, bir iki çift çıkması muhtemeldir. Ama bu akvaryum, eş tutmuş melek balıklarına oldukça geniş olmasına rağmen diğer meleklere yapacakları saldırılarla, diğerlerine akvaryumu dar edeceklerdir. Diğer balıkların iyiliği için diğer eş tutanlar ile eşi olmayanları balıkları başka bir akvaryuma ayırmanız gerekiyor. Hadi iki çift belki bakılır ama çok kavga ediyorlar. Tek kalanlar ise acınacak durumda oluyor.

  Melekler yumurtlamadan bir gün önce üreme hazırlıklarına başlarlar. Genellikle yeni yaprak veren bir bitkiyi seçerler. Burda ilk önce yaprağı ağızlarıyla iterler, didiklerler, üstüne hafiçe sürtünerek geçerek, üreme denemeleri yaparlar. Bu hareketler yaprağı temizlemek ve yumurtlama için uygun mu diye kontrolden ibarettir. Ertesi gün ya sabaha doğru, ya da akşama doğru yumurtlamaya ve sperm ile döllemeye başlarlar. Melek yumurtaları yapışkandır. Dişi erkek farkını ilk defa belki bu yumurta dökme de farkedersiniz. Dişinin yumurtlama tüpü dışarı çıkmıştır, rahatlıkla farkedilir. Erkeğinki ise zor gözükür daha küçük ve incedir.

  Yumurtalama sırasında özellikle erkek çok sinirli olur o hantal hareket eden balık ok gibi gelen geçene saldırır. Balıklarınız yumurtaladılar, iyi ama sorun akşam ışıklar sönünce başlar. Işık sönünce panikleyen çift kendi yumurtalarını yemeye başlayabilir. Ya da sadece biri başlayabilir. O yüzden ilk önce akvaryumun bulunduğu odanın her zamanki ışığını açık tutun sonra akvaryumun ışığını kapatın. Ya da hiç kapatmayın. Yavrulama süresince 7*24 ışıklar yansın. Bu yumurta yeme paniklemesi eğer akvaryumda tehditkar balıklar varsa oluyor.
  Ertesi gün sürekli yumurtaların havalandırılması ve beyaz renkte olan mantarlaşmış, yumurtaların ayıklanması şeklinde geçer. Akşama doğru, bu sefer yumurtaları ağızlarına alan melek çiftimiz, yumurtaları başka bir yere nakleder. Bu nakletme işlemi yine önemlidir, streslidir.

  Üçüncü gün ise yumurtaların canlandığı ve gözlerinin oluştuğu ve kuyruklarının çıktığını farkedersiniz.

  Dördüncü gün daha bir balığa benzemişlerdir. Yumurta keseleri farkedilir. Yapraktan düşmeye, hafif hafif yüzmeye anne babayı delirtmeye başlamışlardır.

  Beşinci gün artık yavruların yapışkanlıkları geçmiş, yapıştıkları kardeşlerinden ayrılmaya hafif hafif yukarı doğru yüzmeye başlarlar. Akşam baktığınızda hepsi yüzüyorsa büyük ihtimalle ilk yemlerini almaya hazırdırlar. Artık artemia vermeye başlayabilirisiniz. Bu serbest yüzmeye başladıkları akşam büyük bir sorun baş gösterecektir. Anne baba ışık sönünce yine yavruları yaprağa toplamak isteyeceklerdir ama yavrular artık çok az yapışacakları için anne baba ne kadar onları bir araya toplamaya çalışsa da başarılı olamayacaklardır. Yaprağa konan yavru artık yüzmenin verdiği şevkle yaprakta durmayacaktır.

  Eğer çift yumurtluyor ama başarılı olamıyorsa üzülmeyin melekler yumurtlamaya başladı mı 9 gün arayla yumurtlamaya devam ederler. Elinde sonunda tecrübe kazanacaklardır. Siz de onları izleyerek nerde hata yaptığınızı farkedeceksiniz. Anne babanın nasıl, yavrularını toz bulutu gibi gezdirdiklerini ve sürüden uzaklaşanları ağızlarına alıp tekrar sürünün içine püskürtüğünü göreceksiniz.


 2. #2

  Standart

  Öncelikle paylaşım için teşekkürler.Bir arkadaşım demişti bu balıkların içinde bulunduğu akvaryum camına vurunca ölüyorlarmış.Ama güzel balıklar.

 3. #3

  Standart

  Evet doğru söylemişler
  bu yüzden 3 tane balığım öldü

 4. #4

  Standart

  Geçmiş olsun Ben şimdi Japon Balığı Besliyorum.Fazla ilgiye gerek yok ve güzel balıklar 1 yıl felan oldu japon balıklarım yaşıyor

 5. #5
 6. #6

  Standart

  Turuncu Turuncu Dolaşıyorlar akvaryumda.Ben en çok Sarı Prensesleri seviyorum bu balıkların eceli gelsin sarı prenses beslemeye başlıycam

 7. #7
 8. #8

  Standart

  Aa evet betalarda güzel.Bide Lepistesleri çok severim geliştiklerinde çok güzel duruyor kuyrukları felan

 9. #9

  Standart

  Mor olanları süper onların ama benim balık beslemem biraz sakıncalı
  evde bir köpeğim 7 tane aakvaryum 3 muhabbet kuşum var

 10. #10

  Standart

  Ovv Sende Hayvan Sevgisi Baya bir varmış
  Sohbet için teşekkürler çıkmam gerekiyor.İyi Bayramlar Dilerim.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Yunus balıkları nasıl uyur ?
  By Randy in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-15-2010, 01:32 AM
 2. Yunus balıkları nasıl uyur?
  By KORNEA in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 01-02-2010, 02:56 PM
 3. Cam nasıl üretilir? Hangi aşamalardan geçer?
  By ÇiÇEK in forum Coğrafya
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 11-06-2007, 12:16 PM
 4. Hidrojen Nasıl Üretilir?
  By EXiR in forum Makina & Otomotiv
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-14-2007, 12:12 AM
 5. Melek balıkları yumurtaları
  By BoDyGuArD in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 02-20-2007, 05:55 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]